UPM

«« zpět na výstavy

www.upm.cz

Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce. Život s módou v Praze a v New Yorku

Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 10. 10. 2018 – 9. 12. 2018

Výstava se koná v rámci projektu Lístek do Nového světa, který připravil Czech National Trust.

Mimořádní představitelé kulturního života byli nuceni začátkem 2. světové války opustit Československo. Ve Spojených státech pak během doby významně ovlivnili tamní kulturní scénu. Projekt Lístek do Nového světa dokumentuje neobyčejné příběhy a osudy těchto lidí, a mapuje stopy, které po nich v USA stále zůstávají. Výstava Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce. Život s módou v Praze a v New Yorku je součástí tohoto projektu a představuje úspěšnou poválečnou kariéru majitele jednoho z nejznámějších pražských módních salónů za oceánem.

Oldřich Rosenbaum / Oldric Royce (1896 Praha – 1991 New York)

Oldřich (Ulrich) Rosenbaum se narodil v Praze v rodině úspěšné dámské krejčové. V jejím závodě se vyučil krejčím a v roce 1919 firmu Rosenbaum sídlící ve Štěpánské ulici 53, převzal. Po založení Československé republiky si Oldřich Rosenbaum uvědomil, že dámy z nejzámožnější české, německé i židovské společnosti budou jeho zákaznicemi, pokud jim nabídne úroveň a luxus srovnatelný s pařížskými salony. V roce 1928 přestěhoval firmu do nového paláce na Národní třídě 17 (dnes 15), současně zakládal filiálky v Praze a v Karlových Varech, kde také v hotelu Imperial pořádal módní přehlídky. Úspěšný rozvoj firmy ukončil nástup nacismu v Německu, který se stal hrozbou i pro československé Židy. Oldřich Rosenbaum neváhal, na podzim 1938 přesídlil do Paříže a 18. února 1939 odplul na palubě Queen Mary k americkým břehům.

Po příjezdu do New York City si Oldřich Rosenbaum začal budovat novou existenci – přijal anglicky znějící jméno Oldric Royce, požádal o udělení amerického státního občanství (získal jej v roce 1944) a začal podnikat. Plný rozmach jeho podnikání přinesla poválečná doba. Od roku 1947 pravidelně pořádal módní přehlídky a se svým návrhářem Bélou Rossem se zúčastňoval různých odborných soutěží, kde byl oceňován.

Rosenbaumova popularita rostla a jeho zákaznicemi se stala celá řada celebrit jak z řad manželek politiků, tak hereček i filmových stars. Patřily mezi ně Ginger Rogers, Marlene Dietrich i Ethel Merman, manželka newyorského guvernéra a pozdějšího viceprezidenta Spojených států Nelsona Rockefellera Happy Rockefeller a také Wallis Simpson, vévodkyně z Windsoru. Své modely navrhoval mimo jiné i pro bývalé první dámy Eleanor Roosevelt, Bess Truman a Mamie Eisenhower, což mu vyneslo dokonce pochvalu na půdě Kongresu Spojených států: V únoru roku 1958 Francis Edwin Dorn, člen Sněmovny reprezentantů Spojených států za New York, vyjádřil Mamie Eisenhower zvláštní hold za její vůdčí roli ve stylu oblékání při plnění oficiálních státních povinností a zásluhu na tom přičetl právě Oldricu Roycovi. K Roycovým nejvěrnějším zákaznicím patřila Marjorie Merriweather Post, filantropka a majitelka společnosti General Foods, jedna z nejbohatších žen Ameriky. Sbírka jejích oděvů je uchovávána v její někdejší rezidenci v Hillwood Estate, Museum & Gardens, ve Washingtonu, D. C.

Royce odešel do důchodu v roce 1965, svou firmu převedl na své dva nejbližší spolupracovníky, kteří v roce 1966 změnili její název na Béla Ross of Oldric Royce, Inc. a provozovali ji do roku 1982.

Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce prožil s módou téměř celé 20. století, zemřel v roce 1991 v pětadevadesáti letech. Více než polovinu svého života působil ve Spojených státech s novou identitou, ale i tam mu jeho pevný profesionální základ a mimořádný talent umožnily dosáhnout významných úspěchů v nejvyšších vrstvách společnosti.

(S použitím textu Howarda Vincenta Kurtze ze VII. kapitoly knihy Oldřich Rosenbaum/Oldric Royce, Praha 2017)

 

Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo první místo v evropské ceně Modernizace roku 2017 v kategorii Renovace kulturního dědictví

Ve velké konkurenci projektů ze střední a východní Evropy získala rekonstrukce Uměleckoprůmyslového musea v Praze nejvyšší ocenění v kategorii Renovace kulturního dědictví polské ceny Modernizace roku 2017. Ředitelka muzea Helena Koenigsmarková je převzala v Královském hradě ve Varšavě v pátek 24. srpna 2018.

Společně s firmou Avers, která renovaci muzea na základě výběrového řízení prováděla, jsme měli velkou radost. Po ocenění v tuzemské soutěži Gloria Musaealis je to první ocenění naší práce na mezinárodním poli. Konkurence byla velká,“ řekla Helena Koenigsmarková.

Ocenění je určeno pro Uměleckoprůmyslové museum v Praze jako investora a zároveň pro firmu Avers, spol. s.r.o., která ji podle návrhu Ing. Arch. Tomáše Šantavého provedla.

Evropská cena Modernizace roku, kterou pořádá polská Asociace pro ochranu národního hmotného dědictví, je největší tohoto druhu v Polsku a jedinou v Evropě. Už jednadvacet let oceňuje dobře promyšlené a provedené rekonstrukce, v posledních dvou letech jsou do původně národní soutěže přizvány i další země střední a východní Evropy. Cena se uděluje ve čtyřech kategoriích, kromě Renovace kulturního dědictví jsou to i kategorie Nová stavba, Renovace veřejného objektu a Renovace menší stavby.

Rekonstrukce historické budovy UPM

Kolaudace nově zrekonstruované hlavní budovy muzea proběhla 6. dubna 2017, slavnostní otevření pro veřejnost 18. listopadu 2018. Rekonstrukce byla financovaná z vládního Programu péče o národní kulturní poklad, původně stanovená cena 266 milionů bez DPH (i s vnitřním vybavením) byla dodržena. Kromě restaurování všech historických prvků, prošla budova technologickými změnami. Muzeum dlouhá desetiletí trpělo nedostatkem kvalitního pracovního prostředí a zázemí pro práci se sbírkami, což snížilo prezentační plochu na 40 % z původní dispozice budovy. Díky přestěhování sbírek a zároveň všech obslužných činností do nově postaveného Centrálního depozitáře,  byla historická budova uvolněna zcela pro prezentaci sbírek a služby pro návštěvníky. Návštěvníci se nyní mohou podívat i do třetího výstavního patra, doposud nepřístupného,  ke kterému vede schodiště s  nástěnnými malbami s náměty alegorií řemesel a vitrajovými okny. Další  zásadní změnou je  nový vstup do muzea ze Široké ulice společně s nově zpřístupněnou zahradou. Celkově budova získala téměř 2200 m2 pro stálé expozice a 550 m2 pro výstavy, což je dvouapůlnásobně více než do roku 2014.

 

 

 

 

 

«« zpět na výstavy

Od roku 1992 pořádáme specializované zájezdy pro milovníky výtvarného umění, architektury, archeologie a historie. Naše cesty jsou originály - připravují a vedou je odborníci, kteří dokážou poutavě vysvětlit téma i v širších souvislostech. Používáme kvalitní hotely a spolehlivou dopravu. Vážíme si trvalé přízně stálých klientů, jejichž řady se rozšiřují především na doporučení spokojených zákazníků.

Adresa ARS VIVA cesty za uměním

160 00 Praha 6 - Dejvice
Muchova 223/9 (1. patro)
+420 233 324 099
arsviva@arsviva.cz
www.arsviva.cz

qrico
Novinky na e-mail vyplňte emailovou adresu pro zasílání novinek
Spojte se s námi